Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach
ogłasza ponownie nabór wniosków
o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na realizacje działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
ogłasza ponownie nabór wniosków
o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na realizacje działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
Nabór wniosków prowadzony będzie w dniu: 18.11.2019 r.
w godzinach: od 7:30 do 15:30
w Kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy w Ropczycach ( parter pok. 1).
Kwota limitu środków z KFS: 17.742,40 zł.( słownie: siedemnaście tysięcy siedemset czterdzieści dwa zł 40/100).
Wnioski można składać w formie :
- papierowej (osobiście, drogą pocztową, za pośrednictwem kuriera)
- elektronicznej (e-mail: rzro@praca.gov.pl).
Wnioski złożone poza wskazanym terminem i godziną oraz złożone w jakikolwiek inny sposób niż określony w niniejszym komunikacie pozostaną bez rozpatrzenia.
Środki będą przyznawane zgodnie z „Zasadami finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków KFS przez Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach
w 2019 r.", z którymi pracodawca jest zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.
Środki KFS mogą być przeznaczone na:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku
z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS; - kursy i studia podyplomowe realizowanie z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej.
- Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w Centrum Integracji Społecznej (CIS), Klubie Integracji Społecznej (KIS) lub Warsztacie Terapii Zajęciowej (WTZ).
- CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne osób prawnych. Centra i kluby integracji społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników.
- Wojewoda decyduje o przyznaniu statusu CIS a także prowadzi rejestr tych podmiotów. Ponadto wojewoda prowadzi również rejestr KIS.
- CIS może prowadzić działalność wytwórczą, handlową lub usługową oraz działalność wytwórczą w rolnictwie. W związku z tym Centrum zatrudnia pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie danej działalności, a ponadto pracownika socjalnego, instruktorów zawodu oraz inne osoby prowadzące reintegrację społeczną i zawodową.
- WTZ mogą być tworzone, przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podmiot prowadzący WTZ zawiera z samorządem powiatu umowę regulującą między innymi warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON.
- W WTZ zatrudnieni są psycholodzy, instruktorzy terapii zajęciowej, specjaliści do spraw rehabilitacji lub rewalidacji. Ponadto WTZ może zatrudniać: pielęgniarkę lub lekarza, pracownika socjalnego, instruktora zawodu, a także inne osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania warsztatu.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii
i narzędzi pracy.
- w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku zostały zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi zmianami. W celu udowodnienia powyższego należy załączyć do wniosku kopie stosownych dokumentów np. kopie dokumentów zakupu. W uzasadnieniu wniosku, należy również opisać zastosowanie nowych maszyn, narzędzi, technologii czy systemów lub
- w ciągu trzech miesięcy po złożeniu wniosku zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z planowanymi do wprowadzenia zmianami. W tym celu należy przedłożyć dokument potwierdzający planowany zakup maszyn, narzędzi, technologii, systemów i wskazać datę zakupu ( nie później niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku), a po dokonaniu zakupu dostarczyć kopię stosownych dowodów zakupu potwierdzających ten fakt np. faktury. Należy również w uzasadnieniu wniosku opisać zastosowanie nowych maszyn, narzędzi, technologii czy systemów.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie pracownika, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.
Zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r.
w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 117) do wniosku, pracodawca dołącza:
- zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018 r,. poz. 362);
- informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
- kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności –
w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji
i Informacji o Działalności Gospodarczej; - program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu;
- wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
W przypadku niedołączenia wymaganych załączników wniosek pozostanie bez rozpatrzenia,
o czym pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
W przypadku, gdy wniosek będzie wypełniony nieprawidłowo pracodawcy wyznaczony zostanie termin (nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni) do jego poprawienia.
W przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, o czym pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
Kryteria brane pod uwagę przy ocenie wniosku:
- Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy; - Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku; - Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- Korzystanie przez pracodawcę ze wsparcia w ramach środków KFS w latach ubiegłych;
- Rodzaj umowy o pracę uczestników kształcenia ustawicznego;
- Ilość wnioskowanych szkoleń na jednego uczestnika kształcenia ustawicznego;
- Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem przyznanych limitów ustalonych przez MRPiPS na realizację działań finansowanych w ramach KFS; - Uzasadnienie wniosku przez pracodawcę.
Wnioski oceniane będą dwuetapowo:
- ocena formalna;
- ocena merytoryczna wniosków spełniających wymagania formalne.
O przyjęciu wniosku do realizacji decydować będzie miejsce na liście rankingowej i możliwość sfinansowania kształcenia ustawicznego z uwzględnieniem przyznanych limitów środków z rezerwy KFS.
Kolejność wpływu nie będzie uwzględniana przy ocenie wniosku.
Finansowaniu ze środków KFS podlegają działania rozpoczynające się w 2019 r., ale nie wcześniej niż po zawarciu umowy, i zakończone do 15 grudnia 2019 r. (nie dotyczy studiów podyplomowych).
Środki rezerwy KFS muszą zostać wydane i rozliczone w roku 2019.
Formularz wniosku wraz z załącznikami oraz Zasady finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach w 2019 r. dostępne są na stronie internetowej: www.pup-ropczyce.pl w zakładce: Dla pracodawców i przedsiębiorców (Dokumenty do pobrania/Krajowy Fundusz Szkoleniowy) oraz w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Ropczycach w Centrum Aktywizacji Zawodowej i Usług pok. nr 27, tel. 17 22 31 687.