Публикатор

„AKTYWIZACJA OSÓB BEZROBOTNYCH Z POWIATU ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKIEGO (I)”

logo EFS

Projekt realizowany w ramach programu regionalnego

Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027,
Priorytet 7 Kapitał ludzki gotowy do zmian,
Działanie 7.1 Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy.
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Projekt realizowany jest przez Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach.
Okres realizacji projektu: 01.03.2023r. – 31.12.2023r.
Wartość projektu: 5 863 291,69 zł, w tym:
  • 4 983 798,00 kwota dofinansowania w części środków europejskich - EFS Plus (85%)
  • 879 493,69 kwota dofinansowania w części wkładu krajowego - FP (15%)
Grupa docelowa: Osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP w Ropczycach, w szczególności osoby:
  • młode, poniżej 30 r.ż.,
  • starsze, powyżej 55 r.ż.,
  • długotrwale bezrobotne,
  • kobiety,
  • z niepełnosprawnością,
  • o niskich kwalifikacjach (tj. do poziomu ponadgimnazjalnego/ponadpodstawowego włącznie).
Wsparcie dla osób młodych, do 30 roku życia będzie udzielane w projekcie zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce (GdM) tzn. w ciągu 4 miesięcy osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Przy czym, okres 4 miesięcy w ciągu którego należy udzielić wsparcia osobom do 25 roku życia liczony będzie od dnia rejestracji w urzędzie pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia okres ten liczony będzie od dnia przystąpienia do projektu.

Rekrutacja do projektu prowadzona będzie do wyczerpania środków finansowych zgodnie z ogłoszeniami o naborach wniosków.

Celem projektu jest poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Ropczycach w szczególności osób młodych, poniżej 30 r.ż. oraz starszych, powyżej 55 r ż długotrwale bezrobotnych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami oraz o niskich kwalifikacjach

W ramach projektu wsparciem zostanie objętych ok 202 osoby, w tym co najmniej 80% uczestników projektu będą stanowiły osoby należące do grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy tj.: młodych, do  30 r. ż. oraz starszych, powyżej 55 r.ż., długotrwale bezrobotnych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami oraz o niskich kwalifikacjach.

Głównym rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia w tym samozatrudnienia przez
172 osoby zarejestrowane w PUP w Ropczycach.

Udzielenie wsparcia w ramach projektu każdorazowo będzie poprzedzone: identyfikacją potrzeb uczestnika projektu, opracowaniem lub aktualizacją dla każdego uczestnika projektu Indywidualnego Planu Działania, oraz oceną umiejętności cyfrowych dla osób młodych do 30 r.ż.

Na tej postawie Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach realizować będzie odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy wynikające z Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym:
  1. Pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe wg. potrzeb uczestnika projektu,
  2. Staże,
  3. Prace interwencyjne,
  4. Bony na zasiedlenie,
  5. Jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  6. Refundacji pracodawcy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla uczestnika projektu.
Szczegółowe informacje można uzyskać w:
Powiatowym Urzędzie Pracy w Ropczycach:
- w sprawie odbywania stażu  – tel. (17)2231 681
- w sprawie prac interwencyjnych  – tel. (17)2231 688
- w sprawie bonu na zasiedlenie – tel. (17)2231 651
- w sprawie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej – tel. (17)2231 667
- w sprawie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy  – tel. (17)2231 695
- w sprawie kontaktu z doradcą klienta – tel. (17)2231 687/686/694/683/698/682
 
Filii Powiatowego Urzędu Pracy w Sędziszowie Młp:
- w sprawie kontaktu z doradcą klienta – tel. (17)74071 10/11/14
  
INFORMACJE O KOLEJNYCH NABORACH WNIOSKÓW:

Nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej finansowanych ze środków projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (I)"

Nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego finansowane ze środków projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (I)"

Nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej finansowanych dla osób w wieku powyżej 55 roku życia ze środków projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (I)"

Nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wieku powyżej 55 roku życia finansowane ze środków projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (I)"

Nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego finansowane ze środków projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (I)"

Nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej finansowanych ze środków projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (I)"

Informacje o publikacji dokumentu

Aktualności

NABÓR WNIOSKÓW ZE ŚRODKÓW KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO W 2025 ROKU

 

Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach
ogłasza
nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
 w 2025 roku na realizację działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników
i pracodawców.

 
Nabór wniosków prowadzony będzie w dniach: od  19.02.2025 r. do 21.02.2025 r.

Kwota limitu środków z KFS:  600 000,00 zł (słownie: sześćset tysięcy złotych 00/100).

Wnioski mogą składać pracodawcy, których siedziba albo miejsce prowadzenia działalności znajduje się w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

Wnioski można składać w formie :

   - papierowej

  •    osobiście w siedzibie  Powiatowego Urzędu Pracy w Ropczycach w godzinach pracy Urzędu od 7:30 do 15:30,
  •    przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach, ul. Najświętszej Marii Panny 2, 39-100 Ropczyce (decyduje data wpływu do tut. Urzędu).

 - elektronicznej

  •    przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, przez Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia, w serwisie praca.gov.pl: od 19.02.2025 r. od godz. 7:30  do 21.02.2025 r. do godz. 15:30 za pomocą wniosku wraz z załącznikami pobranego ze strony internetowej Urzędu ropczyce.praca.gov.pl.
  •    przez platformę ePUAP: od 19.02.2025 r. od godz. 7:30  do 21.02.2025 r. do godz. 15:30.
  •    przez skrzynkę e-Doręczenia na adres AE:PL-47480-83626-ERBRA-17 od 19.02.2025 r. od godz. 7:30  do 21.02.2025 r. do godz. 15:30.

Formularz wniosku wraz z załącznikami oraz „Zasady finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach w 2025 r.” dostępne są na stronie internetowej: www.ropczyce.praca.gov.pl w zakładce: dla pracodawców i przedsiębiorców (Dokumenty do pobrania) oraz w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Ropczycach  w  Centrum  Aktywizacji Zawodowej i Usług.

W przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej, wniosek oraz załączniki do wniosku powinny  być opatrzone: kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej

W aktualnym naborze nie będzie stosowany wniosek dostępny na platformie praca.gov.pl (PSZ-KFS). Prosimy o niewypełniane wniosku (PSZ-KFS) umieszczonego na tej platformie – nie będzie możliwości złożenia go w formie elektronicznej oraz papierowej.

Wnioski złożone poza wskazanym terminem i godziną oraz złożone w jakikolwiek inny sposób niż określony w niniejszym komunikacie pozostaną bez  rozpatrzenia.  
Kolejność wpływu nie będzie uwzględniana przy ocenie wniosku.

Środki będą przyznawane zgodnie z „Zasadami finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków KFS przez Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach w 2025 r.", z którymi pracodawca jest zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.

Aby skorzystać ze środków KFS musi zostać spełniony co najmniej jeden z następujących priorytetów Ministra właściwego ds. pracy:

1.    Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
2.    Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3.    Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4.    Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5.    Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6.    Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7.    Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8.    Rozwój umiejętności cyfrowych.
9.    Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.


Wyjaśnienia do stosowania priorytetów wydatkowania środków  KFS w 2025 roku


Środki KFS mogą być przeznaczone na:
•    określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku
z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS;
•    kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
•    egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
•    badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
•    ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.


Wysokość wsparcia dla pracodawcy na sfinansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne  w 2025 roku wynosi:

  •    w przypadku mikroprzedsiębiorców – 100% całkowitych kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  •    w przypadku pozostałych pracodawców – 80% całkowitych kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, pozostałe 20 % kosztów pokrywa pracodawca jako wkład własny.

Zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r.
w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 117) do wniosku, pracodawca dołącza:


1.    Zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
2.    Informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
3.    Kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności
– w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji
i Informacji o Działalności Gospodarczej;
4.    Program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu;
5.    Wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.

W przypadku niedołączenia wymaganych załączników wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, o czym pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.

Dodatkowe informacje:

  •    W przypadku, gdy wniosek będzie wypełniony nieprawidłowo, pracodawcy wyznaczony zostanie termin (nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni) do jego poprawienia.
  •    W przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, o czym pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
  •    W niniejszym naborze pracodawca może złożyć jeden wniosek.
  •    Finansowaniu ze środków KFS podlegają działania rozpoczynające się w 2025 r., ale nie wcześniej niż 1 miesiąc od zakończenia naboru.
  •    Umowa z pracodawcą może zostać zawarta tylko na działania na rzecz kształcenia ustawicznego, które się jeszcze nie rozpoczęły.
  •    Środki KFS muszą zostać wydatkowane i rozliczone w roku 2025. 

Szczegółowe informacje można uzyskać w pok. nr 27,  pod nr tel. 17 22 31 687, 17 22 31 664

 

 


Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Załączniki

wniosek z KFS 2025 rok
wniosek z KFS 2025 rok.docx 167 KB
WYJAŚNIENIA DO PRIORYTETÓW 2025
WYJAŚNIENIA DO PRIORYTETÓW 2025.docx 35 KB
Załącznik Nr 1-Oświadczenie o pomocy de minimis
Załącznik Nr 1-Oświadczenie o pomocy de minimis.docx 3801 KB
Załącznik Nr 2 - FORMULARZ INFORMACJI PRZEDSTAWIANYCH PRZY UBIEGANIU SIĘ O POMOC DE MINIMIS
Załącznik Nr 2 - FORMULARZ INFORMACJI PRZEDSTAWIANYCH PRZY UBIEGANIU SIĘ O POMOC DE MINIMIS.doc 204 KB
Załącznik Nr 3 -Program kształcenia ustawicznego
Załącznik Nr 3 -Program kształcenia ustawicznego.docx 47 KB
Załącznik Nr 4- Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące priorytetu nr 1
Załącznik Nr 4- Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące priorytetu nr 1.docx 45 KB
Załącznik Nr 5-Oświadczenie wnioskodawcy dotyczace priorytetu nr 2
Załącznik Nr 5-Oświadczenie wnioskodawcy dotyczace priorytetu nr 2.docx 43 KB
Załącznik Nr 6 - Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące priorytetu nr 6
Załącznik Nr 6 - Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące priorytetu nr 6.docx 46 KB
Załącznik Nr 7 -Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące priorytetu nr 7
Załącznik Nr 7 -Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące priorytetu nr 7.docx 41 KB
Załącznik Nr 8- Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące priorytetu nr 8
Załącznik Nr 8- Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące priorytetu nr 8.docx 45 KB
Załącznik Nr 9- Oświadczenie podmiotu o braku istnienia wykluczających powiązań z Federacją Rosyjską
Załącznik Nr 9- Oświadczenie podmiotu o braku istnienia wykluczających powiązań z Federacją Rosyjską.docx 47 KB
ZASADY KFS 2025 rok
ZASADY KFS 2025 rok.docx 117 KB
Barometr zawodów - Powiat ropczycko - sędziszowski
Barometr zawodów - Powiat ropczycko - sędziszowski.pdf 105 KB
Barometr zawodów - Województwo podkarpackie
Barometr zawodów - Województwo podkarpackie.pdf 105 KB

Zatrudnienie wspierane

Załączniki

WNIOSEK O ZAWARCIE UMOWY O ORGANIZACJĘ ZATRUDNIENIA WSPIERANEGO
WNIOSEK O ZAWARCIE UMOWY O ORGANIZACJĘ ZATRUDNIENIA WSPIERANEGO.doc 275 KB
OŚWIADCZENIE O POMOCY DE MINIMIS - Załącznik nr 1 do Wniosku
OŚWIADCZENIE O POMOCY DE MINIMIS - Załącznik nr 1 do Wniosku.doc 220 KB
FORMULARZ INFORMACJI PRZEDSTAWIANYCH PRZY UBIEGANIU SIĘ O POMOC DE MINIMIS - Załącznik nr 2 do wniosku
FORMULARZ INFORMACJI PRZEDSTAWIANYCH PRZY UBIEGANIU SIĘ O POMOC DE MINIMIS - Załącznik nr 2 do wniosku.doc 204 KB
ZGŁOSZENIE KRAJOWEJ OFERTY PRACY - Załącznik nr 3 do Wniosku
ZGŁOSZENIE KRAJOWEJ OFERTY PRACY - Załącznik nr 3 do Wniosku.doc 271 KB

Bon stażowy


Staż


Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display