Nabór wniosków o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy na podstawie art. 15 zzb ustawy COVID-19

Print Drukuj
Z dniem 15 kwietnia 2020r. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ropczycach ogłasza nabór wniosków o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorcy, małego  i średniego przedsiębiorcy.
Szczegółowe informacje, w tym obowiązujące instrukcje oraz zasady, znaleźć można na stronie internetowej https://psz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/wynagrodzenia.
W serwisie resortu pracy znajdują się również wszystkie wnioski wraz z załącznikami, jakie należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy.

Prawidłowo wypełnione i podpisane dokumenty tj. wniosek wraz z jednym egzemplarzem umowy w przypadku składania w wersji elektronicznej lub dwoma egzemplarzami umowy w przypadku składania w wersji papierowej oraz załącznikami należy składać do Powiatowego Urzędu Pracy w Ropczycach:

Wnioski powinny być składane elektronicznie, poprzez portal praca.gov.pl.
W uzasadnionych przypadkach wnioski można składać w wersji papierowej przesyłając tradycyjną pocztą na adres:
Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach,
ul. Najświętszej Marii Panny 2,  39-100 Ropczyce lub
wrzucając do skrzynki przy wejściu do budynku PUP w Ropczycach, ul. Najświętszej Marii
Panny 2,  39-100 Ropczyce.
 
Nabór  wniosków będzie trwał przez 14 dni od dnia ogłoszenia.
Liczy się data wpływu wniosku do urzędu.
 
Następne nabory będą ogłaszane w terminach późniejszych.

UWAGA
 
Przy składaniu wniosku w wersji elektronicznej PAMIĘTAJ by do wniosku wypełnianego elektronicznie dołączyć następujące dokumenty:
  • umowę o przyznanie dofinansowania zapisaną w formacie PDF wraz z załącznikami (umowy nie musisz podpisywać), umowa z wszystkimi wymaganymi załącznikami, jako integralna całość, opatrywana jest wspólnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.
  • wypełniony kalkulator spadku obrotów kalkulator dofinansowania do wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne) zapisany w pliku z rozszerzeniem xls lub xlsx  załącznik nr 2 do wniosku)
  • wypełnione oświadczenie pracodawcy (załącznik nr 2 do umowy)
 Przy składaniu wniosku w wersji papierowej do wypełnionego i podpisanego wniosku dołącz
  • 2  egzemplarze umowy – podpisane przez wnioskodawcę;
  • 1 egzemplarz Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 (załącznik nr 1 do wniosku).
  •  uzupełniony elektronicznie i wydrukowany Kalkulator spadku obrotów oraz kalkulator dofinansowania do wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne (załącznik nr 2 do wniosku;
  • 2 egzemplarze oświadczenia (załącznik nr 2 do umowy) –  wypełnione i podpisane przez wnioskodawcę;
  • 2 egzemplarze zestawienia źródeł finansowania umowy (załącznik nr 3 do umowy) –
  • 2 egzemplarze klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych  - podpisane przez wnioskodawcę.
Zasady oraz załączniki do wniosku

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej:
  • Zgodnie z art. 15zzb ust. 12 ustawy COVID-19 przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
    Powyższe oznacza, że przedsiębiorca może się ubiegać o inne formy wsparcia przewidziane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instrukcjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1478 z późn. zm.) i je otrzymać w części, w której nie pokrywa się ono z ww. dofinasowaniem. W praktyce będzie to oznaczało, że pracodawca nie może otrzymać np.:
  1. refundacji, której mowa w art. 51a ust. 1 ustawy,
  2. refundacji część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne w ramach robót publicznych, prac interwencyjnych,
  3. pokrycia kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne refundowanych pracodawcy, o których mowa w art. 47 ustawy,
  4. refundacji pracodawcy kosztów składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia podejmujących pierwszą pracę, o których mowa w art. 60c ustawy,
  5. pokrycia kosztów dofinansowania wynagrodzenia zatrudnionego bezrobotnego powyżej 50 roku życia, o którym mowa w art. 60d ustawy,
  6. refundacji pracodawcy, w ramach bonu zatrudnieniowego, części wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 66m ust. 7 ustawy.
  • Uzyskanie zwolnienia w ZUS nie wyklucza skorzystania ze wsparcia w ramach art.15zzb.      W  sytuacji, gdy przedsiębiorca skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek odprowadzanych do ZUS, nie może otrzymać dofinansowania w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne. Może natomiast otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.
  • Ustawa COVID-19 umożliwia łączenie formy wsparcia, o której mowa w art. 15zzd (pożyczka) z formą wskazaną w art. 15zzb. Pożyczka (art. 15zzd) docelowo może być przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Dofinansowanie w art. 15zzb jest wsparciem z przeznaczeniem na części kosztów wynagrodzeń pracowników. Zatem o ile pożyczka, nie została przeznaczona na wynagrodzenia dla pracowników, te dwa instrumenty nie wykluczają się.
  • Dopuszczalne jest skorzystanie zarówno z dofinansowania wynagrodzeń pracowników w ramach instrumentu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych  (udzielanego przez Wojewódzki Urząd Pracy) i w ramach art.15zzb ,ale jedynie pod warunkiem, że nie będzie ono dotyczyło tych samych pracowników. Jeśli przedsiębiorca skorzysta z  instrumentu w ramach art.15zzb, nie może skorzystać z instrumentu finansowanego ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na tego samego pracownika.
 Szczegółowe informacje pod nr telefonu : 17 2229 832
Informacje o publikacji dokumentu